Свободно време Мода и красота Здраве и спорт
Най-нови

Как да се справим, докато сме безработни? 10 стъпки, които ви делят от нова работа

 

 

„Най-тъмната част на денонощието е тази, която е най-близка до най-светлата”

Когато сме безработни и имаме да храним няколко гърла, се чувстваме като в бездънна яма, но нека не забравим, че след дъжда се появява дъгата. Затова нека се възползваме от „дъждовното” време, през което не ни се налага „да полеем градината” (а го прави дъжда), да го използваме за това да направим „напоителна система за сухия период на годината". Драги читатели, имам в предивид, че можем докато сме безработни, да се занимаваме с повишаване на квалификацията си и да не губим самочувствието си.

 

Да не изпадаме в паника само защото сме безработни и че шансовете да ни наемат се намаляват непрекъснато. Проучване на CareerBuilder.com показва, че мнозинството работодатели симпатизират на безработните.

 

Също така не бива да се залъгваме, че не е рецесия, но в никакъвслучай не зачерквайте сами собственото си CV от цялостната картина, защото никога не се знае кого ще хареса работодателят.

 

Предлагам ви няколко съвета за това, как да си използвате времето, през което не сте назначен на работа.

  • Приемете работа на временен договор.

Нищо не се знае, ако се справите в рамките на този временен договор, може и да ви предложат постоянна позиция. Няма какво да рискувате, а и освен това ще обогатите познанията и опита си.

  • Повишете квалификацията си с курс.

Никога не спирайте да подобрявате своята техническа компетентност. Учете. Това показва, че се отнасяте сериозно към вашата професия. Освен това курсовете са една чудесна възможност да завържете нови познанства, а някое от тях може да излезе полезно и да ви се отвори възможност за работа. 61% от мениджърите препоръчват на анкетираните безработни да минат на курс за преквалификация или повишаване на квалификацията.

  • Работете като доброволец.

Често компаниите се спират на определени хора, не само защото те имат нужната квалификация, но и защото показват характер и почтеност. Когато се кандидатирате за определена длъжност и напишете в CV- то си, че сте поемал работа в различни доброволни каузи това ще направи добро впечатление на работодателя. Този факт показва, че у вас има страст и грижа към обществото.

  • Започнете собствен бизнес.

Започването на собствен бизнес отнема време и пари. Ако ги имате – действайте! Докато се подготвяте, неусетно ще получите много знания в различни области от търговията до маркетинга. Дори да не ви потръгне като работодател-бизнесмен, винаги можете да се върнете назад и да започнете работа при някой друг. Може да изгубите определена сума пари, но със сигурност ще натрупате много нов опит.

  • Стартирайте професионален блог.

Много хора ще ви видят в експертна светлина и така може да ви отсеят от другите кандидати за определената длъжност. Професионалният блог може да бъде добър начин да се популяризирате сред потенциалните работодатели.

  • Направете личен контакт.

Няма нищо лошо в това да поискате помощ от близки и познати и да ползвате техните връзки и контакти. Даже е много по-вероятно е да ви забележат, ако връчите CV-то си лично, отколкото, ако го изпратите по мейла. Това можете да направите само, ако си изградите широка мрежа от контакти (чрез приятели, семейство и бивши колеги), които могат да ви организират среща с въпросния работодател.

  • Използвайте времето си като безработен за трупане на идеи.

Без значение в каква област сте работил досега, ако имате някакви нови хрумвания и идеи за развитие във вашата област и ги споделите на интервюто за работа, може и да впечатлите потенциалния работодател и той да ви открои от тълпата.

  • Следете какво се случва в развиващите се индустрии.

Експертите казват, че в момента работа се намира в сферите на информационните технологии, търговията и обслужването на клиенти. Следете обявите за работа в тези сфери като продължавате да хвърляте по едно око и на обявите във вашия професионален бранш.

  • Проследете какво се случва с вашето CV.

По-голямата част от хората, които си търсят работа не предприемат стъпката, да се обадят и да разберат дали работодателят е получил автобиографията им. А това е един добър ход, с който ще подскажете на компанията, че сте заинтересуван от мястото. Можете да го направите чрез писмо или имейл.

  • Променяйте CV-то си спрямо всяка обява.

След като прочетете обявата за работа, напишете си нова автобиография, в която използвайте ключовите, специфични думи, които отговарят на търсенето за съответния пост. Така има по-голям шанс работодателят да ви забележи и да ви извика на интервю, отколкото ако разпращате едно и също CV на всички обяви.

 

Успех! :)

 

 

За да направите тази страница любима, натиснете
Ctrl + D
от клавиатурата си.